ДАН СВЕТОГ САВЕ 2023.

У петак, 27. јануара са почетком у 12:00 одржана је приредба поводом Дана Св. Саве, извршено је освећење славског колача и отворена изложба фотографија снимљених у последњих неколико месеци у Гимназији. Приредбу која је одржана у фискултурној сали осмислили су библиотекарка Слободанка Драгичевић – Вагић и православни катихета Радо Тодоровић. Водитељи приредбе били су матуранткиња Мика Маријана Угрица и Лука Шево, ученик трећег разреда. У програму су учествовали: гимназијски хор којим је дириговала Марија Стошић, рецитатори: Јована Адамовић која је рецитовала песму „На почетку беше реч“ чији аутор је Наталија – Натка Ћатовић, Алекса Илић рецитовао је песму Десанке Максимовић „Савин монолог“, а Винце Сладек рецитовао је химну Св. Сави на мађарском језику уз музичку пратњу Данила Дошена који је свирао на гитари. Светосавске беседе изговориле су ученице трећег разреда Исидора Асић и Ирина Секулић. Етно песму отпевала је Ирина Николић, ученица другог разреда. На приредби су додељене и традиционалне награде: Литерарну награду „Наталија - Натка Ћатовић“ добио је матурант Предраг Ђуришић, а награду за најбољи есеј на тему: „Орден Св. Саве 1. степена је и признање и обавеза за нашу Гимназију“ добио је матурант Петар Марковић. На светосавском конкурсу награђени су и: Милана Мијић, Алекса Милошевић и Беса Шабани.

Други део обележавања Школске славе одржан је у свечаној учионици где је Отац Срђан Перић обавио освећење славског колача. Кум овогодишње славе био је Константин Дојић, протођакон Цркве Св. Василија Острошког у Никшићу, који је био ученик Гимназије. Након освећења колача отворена је изложба фотографија на којој су приказане фотографије које су, током обележавања јубилеја 150 година од оснивања у последњих неколико месеци, начиниле гимназијалке Матрона Зирић и Ема Шушњар. Аутор изложбе је Мила Крстић Красуљак, професорица ликовне културе.

Душан Мишковић, директор

inst