Ekološka učionica

Na bezdanskim terenima Specijalnog rezervata prirode "Gornje Podunavlje", dvadesetak kilometara od Sombora nalazi se Ekološka učionica u mestu Baračka.

Ivan Kovač - Kice razvija ovaj projekat u toku 1997. godine, a sama Ekološka učionica je osnovana juna 1998. godine. Ciljevi su razvijanje ekološke kulture i svesti, naročito među omladinom.Osnovna poruka kojom se vode svi ucesnici Ekološke učionice je : "Dobrodošao je svako, ko se ponaša u skladu s prirodom." Ona je idealan prostor za izučavanje ekosistema šuma, livada, stajaćih i tekućih vodotokova. Program učionice namenjen je prvenstveno učenicima osnovnih i srednjih škola, ali su u određenom broju radionica učestvovali i studentima fakulteta.

ekoloska ucionica

Set edukatinvih programa u prirodi čine: osnove zaštite životne sredine, mala škola sportskog ribolova, škola veslanja, skautske veštine - preživljavanje u prirodi tokom cele godine, logorovanje od maja do septembra, edukativna staza zdravlja - poludnevna šetnja kroz šumu.Za organizovanje rekreativnih aktivnosti postoje odlični uslovi za: sportski ribolov, veslanje, trčanje i orijentaciju u prirodi.

U okviru Ekološke učionice organizuju se radionice za izradu upotrebnih vrednosti od drveta, trske, gline i cveća. Moguće su prezentacije i spremanje hrane na stari, tradicionalan način, odgovarajuć podneblju i običajima ljudi koji nastanjuju ove prostore.Ekološka učionica predstavlja idealan prostor za prezentaciju i oživljavanje zaboravljenih zanata, kao i za negovanja kulturne baštine.

Ekološka učionica raspolaže sa 140 mesta u ruralnom ambijentu, od toga amfiteatar u prirodi broji 60 mesta. Uređen je travnati prostor za maksimalno 20 šatora, odnosno 80 osoba. Parking je osiguran za 20 automobila i 3 autobusa. Objekat je otvoren tokom cele godine.

tabla ekoloske ucionice

Izvori: