Lovstvo u Gornjem Podunavlju

Dva najvažnija lovišta su "Apatinski rit" kod Apatina i "Kozara" kod Bačkog Monoštora.

Lovište "Kozara"

Ovo, najpoznatije vojvođansko lovište prostire se na 11.700 ha obuhvatajući širok pojas uz obalu reke Dunav, na tromeđi Srbije, Mađarske i Hrvatske. Zahvaljujući svom geografskom položaju ovi predivni ravničarski tereni pokriveni mešovitim lišćarskim šumama zadržali su dosta od svog izvornog karaktera. Ovo lovište spada u ravničarski tip sa nadmorskom visinom 83-88 m. Pod šumom je 5.175 ha (43,99%), pod pašnjacima i livadama 4.106 ha (34,90%), pod njivama i oranicama 486 ha (4,13%) voda i tršćaci 900 ha (7,65%) i ostalo 1.079 ha (9,33%).

Lovište naseljava velik broj divljači. Po svojoj lepoti, fizičkoj kondiciji i vrednosti trofeja svakako se izdvaja biser naših i evropskih šuma, jelen (Cervus elaphus). Čitavih dvadeset sedam godina rogovi iz ovog lovišta, nosili su epitet svetskog prvaka.

U godišnjem planu odstrela nalazi se, između ostalog, trideset medalja od kojih je pet zlatnih. Osim jelena, glavne vrste krupne divljači su divlja svinja (Sus scrofa) i srna (Capreolus capreolus). Lovište naseljava populacija divljih svinja koja broji oko 800 grla, nisu retki primerci visokotrofejnih veprova. Od pernate divljači love se divlje patke (Anas sp.).

Lovište "Kozara", jedno od retkih preostalih ritskih staništa jelena, brojnošću divljači i vrednošću trofeja, kao i kvalitetom usluga koje nudi već decenijama zauzima mesto u samom vrhu na karti lovišta Evrope.

Lovačka kuća "Štrbac"

U lovištu se nalazi lovačka kuća "Štrbac", sa dva apartmana i četiri dvokrevetne sobe od kojih svaka poseduje zasebno kupatilo. Smeštena u istoimenom reviru, nadomak sela Bački Monoštor, interesantna je i po tome što su u njoj izloženi rogovi jelena, svojevremeno najjačeg trofeja sveta.

Lovište "Apatinski rit"

Lovište "Apatinski rit" po svom geografskom položaju predstavlja prirodno bogatstvo od neprocenjive vrednosti, obuhvatajući kompleks ravničarskih šuma na levoj strani reke Dunav, južno od naselja Apatin. Prostire se na površini od oko 6600 ha koja najvećim svojim delom predstavlja relikte autohtone ritske vegetacije i kao takva predstavlja idealan teren za razvoj kako krupne divljači, tako i velikog broja vrsta pernate divljači. Ovo lovište spada u ravničarski tip sa nadmorskom visinom 82-89 m. Pod šumom je 3.583 ha (54,46%), pod pašnjacima i livadama je 956 ha (14,53%), pod njivama i oranicama 137 ha (2,08%), pod vodom tršćacima i barama 1005 ha (15,28%) i ostalog zemljišta 898 ha (13,65%).

Glavne vrste divljači su evropski jelen (Cervus elaphus), divlja svinja (Sus scrofa) i srna (Capreolus capreolus), dok su od pernate divljači najinteresantnije razne vrste divljih pataka (Anas sp.).

Zbog svoje visoke trofejne vrednosti jeleni iz ovog lovišta spadaju među najdragocenije na svetu. Tradicija lovstva na ovom području izuzetno je duga, a međunarodni ugled su stekli stručnšću i odgovornim pristupom poslu. Lov na krupnu divljač se organizuje sa čeke ili zapregom, a lov na divlje patke sa broda.

Lovačka kuća "Mesarske livade"

Lovačka kuća "Mesarske livade" se nalazi u srcu lovišta. Smeštaj lovaca-turista obezbeđen je u jednoj jednokrevetnoj, dve dvokrevetne i dve trokrevetne sobe. Svaka soba ima sopstveno kupatilo. O komforu gostiju se staraju domaćini lovačke kuće. Na raspolaganju je bogat jelovnik sastavljen od lovačkih i domaćih proizvoda.

Pripremila: Marija Đikandić IV5