Položaj Hidrografija	Stanovništvo Priroda Istorija Stari zanati	Privreda

Žuti lokvanj
Nuphar Lutea

Taksonomija

  1. CARSTVO Plantae
  2. RAZRED Magnoliophyta
  3. KLASA Magnoliopsida
  4. RED Nymphaeales
  5. PORODICA Nymphaeaceae
  6. ROD Nuphar
  7. VRSTA Nuphar Lutea

Opis

Žuti lokvanj je rod višegodišnjih vodenih biljaka iz familije lokvanja (Nymphaeaceae), sa debelim, mesnatim rizomima položenim na dnu, u mulju. Zovu ga još i žuti lopoč i žuti plutnjak. Sreće se na površini stajaćih voda. Srednje termofilna biljka koja se razvija na punoj svetlosti.

Građa

Biljka ima dva tipa lišća: podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće (srcasto, cvrsto, veliko, smešteno na dugačkim drškama). Lisna drška duga 50 250 (400) cm. Biljka ima dva tipa listova, podvodno (tanko i prozračno) i plivajuće (veliko, čvrsto, smešteno na dugačkim drškama). Cvetovi su izrazito žuti, krupni i mirišljavi. Srednje termofilna biljka koja se razvija na punoj svetlosti.

Razmnožavanje

Cvetovi su dvopolni, aktinomorfni, jarkih boja, brojne "latice" predstavljaju uglavnom staminodije sterilne prašnike, a ne krunične listiće. Plod je zbirni ili sinkarpan. Cvetovi su izrazito žuti, krupni i mirišljavi. Plod je u obliku boce. Zovu ga još i žuti lopoč i žuti plutnjak. Sreće se na površini stajaćih voda. Cveta od aprila do septembra.

Lekovita svojstva

U celoj biljci ima alkaloida, heterozoida, tanina, skroba i smole. Zbog obilja tanina, lokvanj se koristi kao antidijaroik. Zbog sadržaja alkaloida ima primenu u ginekologiji za lečenje akutnih i hroničnih trihomonalnih infekcija i kao kontraceptivno sredstvo. Međutim, zbog svog otrovnog dejstva, lokvanj je skoro izbačen iz terapijske upotrebe. U narodnoj medicini se koristio i cvet lokvanja. Ćaj, tinkture ili ekstrakt ovih droga se se upotrebljavali protiv nesanice, nervoze i polne prenadraženosti.

Sistematika i filogenija

Starost grupe je potvrđena i fosilnim nalazima. Nađeni su Nymphaeaceae koji potiču iz donje Krede (pre oko 90 miliona godina), a pretpostavlja se za neke još starije da su takođe deo ove familije. Pretpostavlja se da se nastanak grupe Nymphaeaceae desio pre 144 do 111 miliona godina, a odvajanje današnjih rodova pre 51 do 40 miliona godina. Na osnovu fosilnih nalaza može se zaključiti da je familija ranije bila mnogo raznovrsnija i bogatija vrstama. Familija Nymphaeaceae je jedna od najprimitivnijih familija skrivenosemenica, nastala sekundarnim povratkom kopnenih biljaka u vodenu sredinu. Usled modifikacija (uglavnom pojednostavljenja anatomije) koje prate ovakvu promenu sredine, karakteristike familije su specifične i veoma drugačije od predačkih grupa (tropsko drveće). Neke od karakteristika su doduše uvek smatrane primitivnima ili prelaznima između karakteristika monokotiledonih i dikotiledonih biljaka. Kada je napuštena ekskluzivna dihotomija skrivenosemenica na osnovu broja kotiledona, familija Nymphaeaceae se našla izvan obe grupe, kao starija od njih. Ovaj primitivan položaj familije je podržan istraživanjima molekularne i biohemijske sistematike.

Literatura:

  • "Velika enciklopedija životinja" - Zmaj, 2001

Linkovi:

Pripremio: Milanković Miloš, IV-4

Valid XHTML 1.0 Strict! | O nama | Site map | Kontakt | © 2008 - 2015 prof. Duško Obradović sa učenicima Gimn. "Veljko Petrović" Sombor | CSS-Cvele |