Apatin

Broj stanovnika

Apatin je opština koja po popisu iz 2002. godine ima 32.813 stanovnika. Od ukupnog broja stanovnika ove opštine najviše je Srba i to 20216 ili nešto malo više od 61%. Približno isti broj je upisanih Mađara i Hrvata: 3785 stanovnika apatinske opštine izjasnilo se kao Mađari a 3766 stanovnika se izjasnilo da je hrvatske nacionalnosti. Rumuna je 1191, Crnogoraca 190, a Jugoslovena 727. U gradu živi samo jedan Goranac. 1893 stanovnika opštine se upisalo kao neopredeljeni, a kao nepoznati se upisao 71. Sam grad Apatin ima 19289 stanovika, pozitivan prirodni priraštaj, tako u gradu danas živi 1379 stanovnika više nego 1991. godine.

Istorijat grada

Prvi tragovi života u Apatinu potiču iz najranijih vremena o čemu svedoče iskopine na ovom području. Nađeni su predmeti iz paleolitskog, bakarnog i bronzanog doba. Apatin se prvi put spominje u pisanim dokumentima 1011. godine, za vreme mađarskog kralja Stevana I, a ime je dobio po opatiji Kaločke biskupije. U I veku, za vreme rimskih osvajanja, naselje je pretvoreno u vojni šanac sa utvrđenjima i imalo je značajnu ulogu u odbrani provincije Panonije. 896. godine Mađari su na ovim prostorima osnovali svoju državu, ali većinu stanovništva ipak čine Sloveni. 1417. godine Apatin se spominje kao posed despota Stefana Lazarevića. 1690. godine ovde se naseljava deo izbeglica koji su došli sa patrijarhom Arsenijem III Čarnojevićem. Veoma važnu ulogu u razvoju grada odigrao je period vladavine Habzburške monarhije, prvenstveno Marije Terezije. Već 1748. mesto naseljavaju nemački kolonisti, a Srbi su odavde prisilno raseljeni, prvenstveno u Stapar. Apatin je postao glavna baza nemačke ekspanzije u Vojvodini što je, naravno, doprinelo i njegovom ubrzanom razvoju. Nedaleko od pristaništa podignuta je crkva, izgrađen je gradski trg, otvaraju se škole, zanatske radionice, i podižu stambene zgrade. 1756. godine u Apatinu je otvorena pivara, a 1764. godine mesto je dobilo najveću tekstilnu radionicu u Bačkoj. 1760. Apatin je proglašen gradom i postao je trgovački centar. Krajem XVIII veka, grad je pogodila strašna poplava koja je razorila polovinu naselja. Nakon nje, grad se rekonstruisao i dobio novi izgled koji se manje-više zadržao do danas. 1920. godine osnovano je brodogradilište, koje je u novije vreme modernizovano i jedino na celom toku Dunava opremljeno specijalnim liftom za brzo izvlačenje brodova na dok. Za vreme Drugog svetskog rata, grad je bio pod mađarskom upravom, a partizanske jedinice su ga oslobodile 24. oktobra 1944. godine. U novembru 1945. godine, u Apatin su stigle prve boračke porodice iz Like i etnički sastav grada je promenjen. Do 1953. godine ukupno je naseljeno 1061 porodica sa 6258 članova.

Pripremila: Sadžakov Smiljana, IV-1