Садржај предмета МУЗИЧКA култура

Постанак музике

Музика првобитне друштвене заједнице Египат, Кина, Индија, Палестина, Месопотамија, Музичка култура Грчке, Музичка култура Рима

Музичка култура средњег века, Развој нотног писма, Византија, Трубадурска музика, вишегласје средњег века, Низоземска полифонија

Почетак духовне и световне музике код нас, Службе у православној цркви

Ренесанса, Облици ренесансе, Представници ренесансе (Палестрина, Ласо, Галус, Маренцио, Веноза), Инструментална музика XVI века, Инструментална музика у Италији

Барок, Постанак опере, Опера у Италији и осталим Европским земљама, Опера буфо, Облици барока, Представници барока (ХендлБах)

Предкласика

Класицизам, Облици класицизма, Представници класицизма (Хајдн, МоцартБетовен)

Романтизам, Облици романтизма, Програмска музика (Шуберт, Шуман, Вебер, Менделсон, Лист, Берлиоз, Шопен)

Опера у XIX веку, Италијанска опера (Росини, Белини, Доницети, Верди), Француска опера (Гуно, Бизе, Масне, Сен-Сане), Немачка опера (Вагнер), Италијански оперски веризам (Максањи, Леонкавало, Пучини).

Забавна музика XIX века (Офенбах, Ј. Штраус, Ј. Штраус млађи).

Балетска уметност, Развој балета у Србији.

Национална музика у Русији у XIX веку (Глинка, Велика петорка, Балакирјев, Бородин, Римски Корсаков, Мусоргски, Чајковски).

Музика у Чешкој (Сметана, Дворжак).

Музика друге половине XIX века (Брамс, Франк, Брукнер, Малер, Волф, Регер).

Скандинавски композитори (Григ, Сибелијус).

Шпанска музика (Албенс, Гранадос, Де Фаља).

Импресионизам (Дебиси, Ревел).

Чешка музика на почетку XX века (Новак, Сук, Јанчек).

Музика XX века (Стравински, Штраус, Хиндемит, Орф, Шенберг, Барток, Прокофјев, Шостакович, Бритн)

Џез

Музички живот Србије у XIX и XX веку.

Опере

Балети

УЏБЕНИЦИ

Valid XHTML 1.0 Strict! | Мапа сајта | Контакт | © 2007-2016. проф. Душко Обрадовић и проф. Светлана Варићак - Васић са ученицима Гимназије,
уз посебан допринос ученика Предрага Илкића(IV-5/2011.)