KOPITNJAK

• Vrsta: Asarum europaeum

Kopitnjak

Izgled biljke

Nadzemni deo ove višegodišnje trajne zelene biljke visoke 5-10 cm izrasta iz puzećeg, granatog, člankovitog i krtog pupoljka. Pupoljak je oštrog ukusa i jakog mirisa. Bere se zajedno sa korenom u avgustu te se osušen upotrebljava kao Rhizoma Asari. Stabljika je kratka, maljavo dlakava, s nekoliko sitnih listova. Listovi su bubrežasti, na dugim peteljkama, kožasti, na licu sjajni, tamnozeleni, na naličju skoro ljubičasti. Oni prezimljuju. Cvetovi su neugledni, pojedinačni, sa spoljašnje strane smeđezelenkasti, sa unutrašnje smeđecrveni. Javljaju se pojedinačno između listova na vrhu stabljike. Cvet ima 12 slobodnih prašnika.

Vreme cvetanja

III-V mesec

Stanište

Pretežno raste u mezofilnim šumskim zajednicama na rastresitim, plodnim, bazama zasićenim, alkaličnim, neutralnim ili slabo kiselim zemljištima. Ima ga po bukovim, hrastovim i crnogoričnim šumama, na mestima bogatim humusom. Dopire do 2000 m nadmorske visine (od nizina do subplaninskog pojasa).

Opšta rasprostranjenost

Rasprostranjenost u Srbiji

Rasprostranjen je kao tipično šumska vrsta.

Lekovito delovanje

Podanak kopitnjaka sadrži do 4 posto eteričnog ulja sa oko 40 posto azarona, zatim treslovine, smole, skroba.

Upotreba

Ustanovljeno je da deluje kao droga, kao blagi lokalni anestetik, bronhospazmolitik, i ima antibakterijska svojstva. Kopitnjak je pre bio jedini emetik- sredstvo koje tera na povraćanje. Dolazi u sastavu nekih gotovih preparata kao standardizovani suvi ekstrakt droge. U narodnoj medicini se koristi kod povratne groznice, išijasa, za pojačano izlučivanje znoja, mokraće, za izazivanje pobačaja, kod vodene bolesti, astme, kod bolesti bubrega i slezine. Daje se čak i alkoholičarima da bi im se ogadio alkohol.

Cvet kopitnjaka

Koji deo biljke se koristi

Bere se koren kopitnjaka (Asari rhizoma) tokom osmog meseca. Ubrani materijal se brzo i solidno osuši i drži u dobro zatvorenoj posudi. Karakterističan miris poteče od azarona- stajanjem droge miris se postepeno gubi.

Toksičnost

U terapijskim dozama tek su retko zapažene određene tegobe umor, pojačano znojenje, nagon na povraćanje. Zloupotrebom droge svesnim prekoračenjem doze (abortus), zabeleženi su slučejevi teškog trovanja. Azaron izaziva snažno nadraživanje sluznice probavnog trakta, mučninu i gađenje na povraćanje. Azaron deluje na krvne sudove. Otrovan je i za životinje, koje ga izbegavaju.

• Šumske zeljaste biljke, Čedomil Šilić
  • Tatić, B.i Petković, B. 1991. Morfologija biljaka, Naučna knjiga, Beograd
  • Petković, B. Marin, P. Boža, 1995. Praktikum iz sistematike viših biljaka, Nauka, Beograd
  • Šilić Čedomil, Šumske zeljaste biljke, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd 1990.

Pripremila: Natalija Žujović, IV-2