MLEČIKAEuphorbia

• Porodica: Euphorbiaceae
  • Rod: Euphorbia

Opšti opis

Postoje više vrsta ove biljke što izaziva poteškoće kod pojedinih osoba prilikom razlikovanja onih koje imaju lekovitasvojstva. Vrste ove biljke koje se mogu upotrebiti kao lek, prepoznaju se po svojim cvetovima. Boja je crvenkasta, bledo-ružičasta, skoro bela. Cvetovi se nalaze na vrhu perikarda (semenog omotača ma hunastog tipa). Mahune se otvaraju dopuštajući da iz njih izlaze mnogobrojne svilenkasto-bele trepljice u kojima se, umotane, nalaze male semenke.

Stanište

Mlečika raste po brdašcima, pored tekućih voda, u bačtama.

VRSTE

užičasta mlečika (Epilobium parviflorum), planinska mlečika (Epilobium montanum), tamno-zelena mlečika (Epilobium obscurum), mlečika sa kopljastim listom (Epi lo - bium lanceolatum), brdska mlečika (Epilobium collinum), močvarna mlečika (Epilobium palustre), mlečika koja raste na šljunkovitom terenu (Epilobium fleischeri) i alpska mlečika (Epilo bi - um anagallidifolium).

Lekovito dejstvo

Biljka se seče u svežem stanju. Postoje dve vrste mlečike koje se ne koriste: velika, vlaknasta, sa pet puta vecim cvetovima nego kod ružičaste mlečike sa mes - natim lišćem i stabljikom, i Epilobium angustifollium koja raste po čestarima, na skoro ogoljenim terenima, po periferiji šuma i dostiže visinu od 150 cm. Bledo–crvenkasta stabljika se završava dugačkim lepim klasom ružičasto-purpurne boje. Mlečika sa malim cvetovima (Epilobium parviflorum) leči hipertrofiju prostate (uvecanje prostate), adenome (žlezdaste iz - raš taje), tumor prostate, oboljenja mokracne bešike i bubrega. Kod disurije (tegoba pri mokrenju), šolja ovog čaja izaziva lek za pražnjenje. Treba ga piti u dužem periodu, radi potpunog izlečenja. U slučaju raka mokraćne bešike, piti se 2 šolje dnevno. Mnoge osobe koje pate od obolele prostate mogle bi se izlečiti uz pomoc mlečike. Ipak, preporučljivo je konsultovati lekara radi lakšeg utvrdivanja terapije. Ako je bolesnik operisan, čaj od mlečike snižava telesnu temperaturu i ublažuje druge tegobe koje prate postoperativno stanje.

NAČIN UPOTREBE

Infuzija: 1 puna kašičica biljke dodata na 250 ml vrele vode, ostavi se da odstoji kratko (pola minuta) i piju se dve šolje dnevno, jedna ujutro i jedna uveče, na prazan stomak.

"Velika enciklopedija biljaka

"Enciklopedija lekovitih biljaka"-Grlić J.

Pripremila: Dragić Srđan, IV-5