Alternativne tehnologije u nastavi IV razreda Gimnazije

Potrebna oprema i softver

Da gradivo ne bi ostalo samo na teorijskoj obradi, već i da se ono praktično primeni, potrebno je:

Od hardvera:

• 1 pentium-III računar - Ako ih imate više to je bolje, ali Vam u svakom slučaju treba jedan koji će biti glavni.
  • 5-6 pentium računara - To je minimum. Opet je bolje ako ih imate više.
  • računari su umreženi - Ovo nije nužno, ali će Vam mnogo olakšati prenos fajlova koje su učenici pripremili na glavni računar. Ako nemate umrežene računare, tada se prenos fajlova može izvesti pomoću disketa, MP3 plejera ili flesh memorije.
  • konekcija na Internet - Bez ovoga ne ide. Makar glavni računar mora imati internet konekciju. Prezentacija koju radite sa učenicima mora biti postavljena na Internet (i mora tu ostati).
  • digitalni fotoaparat i/ili skener - Internet kultura podrazumeva da nije korektno kopirati tuđe. Ovo nije neki problem. Sigurno ćete naći bar jedan digitalac po odeljenju.

Od softvera:

• brauzer - Koji ćete brauzer upotrebiti nije toliko bitno. Moj savet je da koristite IE ili Mozilla-FireFox jer preko 98% posetilaca koji su bili na našim sajtovima koriste ova dva brauzera. IE obično ide uz Windows OS a Mozillu skinite sa Interneta, besplatna je. Imajte ga na što više računara čak i ako nisu povezani na Internet.
  • HTML editor - Mi koristimo makromedijin Dreamweaver na jačim računarima, a FrontPage na starijim. Ako ste familijarni sa HTML-om, možete upotrebiti bilo koji tekstualni editor.
  • FTP - komunikacioni softver - Instalirajte ga na glavni računar. Mi koristimo makromedijin koji je upakovan u dreamweaver.
  • aplikacija za obradu fotografija - Ako imate adobeov Photoshop, super, ako ne, može bilo koji program koji kreira ili modifikuje JPG format.
  • aplikacija za crtanje - Sasvim je dovoljan običan windows Paint, ali može i bilo koji drugi koji generiše JPG, GIF, PNG ili BMP slike.
  • lokalni WEB server sa PHP i MySql serverom - Mi imamo PHP-triad instalacioni paket koji nam ova tri servera instalira na lokalni računar, tako da smo taj deo rešili jednim udarcem. Ako ne nabavite ovo sami, kontaktirajte me, mogu Vam poslati.

Ostalo:

• internet domen - Postoji mnogo sajtova na Internetu koji nude besplatne domene, ali u tom slučaju web adresa vaše prezentacije nije u skladu sa idejama koje ovaj projekt propagira. Potrudite se i pokušajte obezbediti neki od .com ili .co.yu domena, .edu.yu je sasvim pristojan.
  • hostovanje sajta - Ako škola ne može da Vam obezbedi održavanje prezentacije, pronađite sponzora ili prikupite od učenika (izađe pedesetak dinara po učeniku godišnje).

Prezentacija koju radite mora biti na Internetu. Bez toga nema aktivne radne atmosfere. To pokreće učenike, inspiriše ih, mami im razne ideje.

Naslovna strana

Početak