Alternativne tehnologije u nastavi IV razreda Gimnazije

Problemi koje je potrebno savladati

Domen

Ako niste upoznati sa principima kako treba birati domen na Internetu, tada vam ovo ne mora izgledati kao problem. Ali jeste. Ako ga ne izaberete ispravno, smanjujete šanse za visok rejting na pretraživačima.

Hostovanje

Slično kao i za domen, morate imati kvalitetnog provajdera, da vam se ne dešava da urađene stranice ne možete uploadovati na času ili neposredno nakon časa.

Raspored časova

Ovo ne bi trebalo da bude kočnica. Još u septembru ili ranije zamolite sastavljača da vam časove upakuje u blok. Ne čekajte da se nastava zahukta.

Sinhronizacija sajta

Ako nemate učenike koji su osposobljeni da povezuju prezentaciju, postavljaju je na Internet i vode računa o promenama na prezentaciji, preuzmite to na sebe. Ako izgubite konce u ovom segmentu može biti nezgodno.

Priprema

Budite spremni na mnogo više potrošenog vannastavnog vremena nego do sada. Sledeća tri segmenta će se pobrinuti za to.

Praćenje standarda i novina u WEB tehnologijama

Praćenje dostignuća u WEB tehnologijama nije toliko kritična stvar. Ipak ne smete dozvoliti da vas pregazi vreme. Informacije o tome lako je pronaći na Internetu. (Mi koristimo W3 školu)

Ideje učenika

Bićete iznenađeni koliko interesantnih ideja padne na pamet učenicima. Nekada su na nekom sajtu videli nešto pa bi to voleli i sami da ugrade na svoj sajt, a nekada čak smisle nešto novo. Da vam ne pričam o tome kako će u pojedinim oblastima biti učenika koji imaju veće znanje pa čak i iskustvo od vas. U takvim situacijama morate odlučiti da li ideju prihvatiti ili ne. Nemojte da vaša odluka zavisi od trenutnog nepoznavanja načina na koji sprovesti ideju. Odluka mora biti bazirana na tome da li ideja doprinosi podizanju rejtinga sajta, većoj posećenosti, poboljšavanju navigacije i drugim aspektima koji su u skladu sa savremenim shvatanjima dobre internet prezentacije.

Upload sajta

Ako nemate obučenog i odgovornog učenika koji može korektno da obavi ovaj posao, moj savet je da ovo uradite sami. To će Vam odneti dodatno vannastavno vreme, međutim to je cena koja se mora platiti. Sam upload ide brzo. Problem je u proveri sadržaja stranica, kao i u gramatičkim, dizajnerskim i principijelnim greškama. One se stalno pojavljuju, a nije korektno postaviti stranice sa neproverenim sadržajem. Ako oformite dobar tim za proveru, imaćete lakši posao.

Naslovna strana

Početak