DREMOVAC

• Potporodica: Amaryllidoideae
  • Rod: Leucojum

Opšte

Dremovac (Leucojum aestivum L.) pripada porodici Amaryllidaceae, u narodu se zove još i sunovrat, pelečica, veliki zvončić. Leucojum je kovanica grčkih reči leukos - bela i jonska - ljubičica. Leucojum aestivum L. pripada rodu Leucojum i to je za sada jedna od samo dve biljke svrstane u ovaj rod. Poreklom je iz centralne i južne Evrope.

Fizički izgled

To je višegodišnja biljka koja naraste 35-60 cm u visinu, sa uskim mesnatim listovima, koji rastu ravno iz zemlje i poređani su u krug oko cvetne stabljike. Koren ove biljke je lukovica, koja je prilično krupna i puna žilica kojima se čvrsto drži za zemlju. Cvetovi su beli zvončići koji vise savijeni i skupljeni po nekoliko u amrelastu cvast, i pri vrhu ih bude 2-7. Biljka naraste do 40 cm u visinu, a raste na vlažnim mestima, po močvarama, u retkim listopadnim šumama. Cveta u aprilu i maju mesecu, prelepim belim zvončićima, listići perigona su izduženi, dugački od 10-15 mm, široki od 8-10 mm sa žuto zelenim mrljama na vrhu. Plod je čahura duguljastog oblika, širine 5mm, a dužine od 10-15 mm, semenke su crne i okrugle.

Stanište

Dremovac raste po močvarnim i povremeno poplavljenim livadama, u retkim poplavnim šumama, kraj reka, potoka, ponekad gusto i u velikoj grupi. Raste skoro na svim prostorima srednje i južne Europe, na Krimu, Kavkazu i u maloj Aziji. Gaji se i kao ukrasna biljka. Naročito je rasprostranjen u mešovitim šumama topole, vrbe i jasena, a može se pronaći u gustim grupicama na jednom mestu.

Značaj

Ovo nije samo ukrasna, nego i medonosna i lekovita biljka.

Lukovica

Jestive su njene lukovice, koje su jajastog oblika, na prorezu oko 3 cm široke, a imaju beličast ili sivkast opnenast ovoj. Sadrže mnogo skroba i oko 50 mg vitamina C. Budući da u biljci ima i nekoliko otrovnih alkaloida koji se delovanjem toplote razgrađuju, lukovice se ne smeju jesti sirove, već isključivo termički obrađene. Skupljaju se u prolećnim mesecima i početkom leta, dok je nadzemni deo biljke vidljiv i prepoznatljiv. Lukovice mogu služiti za pripremanje kaša i pirea. Za ishranu koriste se lukovice koje se skupljaju krajem proleća, početkom leta, dok je nadzemni deo biljke vidljiv i preopznatljiv. Koriste se za pripremanje kaša i pirea, ali se ne smeju jesti u sirovom stanju.