Mala čigra

• Rod (Genus) : Sterna
  • Vrsta (Species) : Sterna albifrons

Opšti opis

Mala čigra je vrlo elegantna ptica, definitivno najinteligentnija i najspretnija čigra uopšte. Njena spretnost dolazi iz njenih dimenzija, naime ona je najlakša čigra u Evropi. Telo joj je vitko, a telesna težina svega od 40 do 60 grama. U prošlosti je bila karakteristična ptica koja se gnezdi na prirodnim rekama. Ali, danas pravljenjem nasipa i pre svega menjanjem izgleda rečnog korita, poslednje kopnene populacije u Evropi su smanjene samo na nekoliko reka. Hrane se sitnim ribama, račićima i insektima. Pretežno je bele boje po stomaku i vratu, krila su joj siva, a glava prekrivena crnim perjem osim predela oko očiju koji je takođe bele boje.

Rasprostranjenost

Još početkom 20. veka mala čigra je bila uobičajena ptica uz evropske reke. Ali, izgradnja hidrocentrala, vađenje šljunka i peska i razne mere odbrane od poplava, promenile su izgled obala, i danas samo retki rečni sistemi Evrope imaju obale pogodne za život malih čigri. Među tim retkim rekama su Sava i Drava. Najproučenije su male čigre koje žive uz obalu Drave, na granici Hrvatske i Mađarske. Tu se gnezdi jos samo 15 parova male čigre, i ulažu se ogromni napori da se očuva ovaj jedinstveni ekosistem u Evropi.

Ishrana

Kako su male čigre sitne, tako je i njihov plen jako sitan. Specijalitet ovih ptica su najsitnije ribe,račići i raznorazni insekti. Tehnika lova je specifična, naime one lete jako nisko tik iznad vode. Kad uoče plen, strahovito se obrušavaju i hvataju ga. Veoma obraćaju pažnju na to da im Sunce bude iza leđa kako bi imali što bolju vidljivost, a njihov plen što goru. Male čigre takođe mogu da love i u letu.

Razmnožavanje

Gnezde se u kolonijama na šljunkovitim ostrvima, najčešće sa brojnijom crvenokljunom čigrom. Stvaraju parove s kojima ostaju nekoliko sezona gneždenja. Prave gnezda od biljnog materijala i ležu dva do tri jaja. Oba roditelja sede na jajima koja se izlažu nakon 21 dan. Ptići počinju da lete sa dvadesetak dana. Zimovalište malih čigri proteže se od Atlanskog do Indijskog okeana. Taj ogromni put ponavljaju dva puta godišnje. Za to treba mnogo veštine i iskustva, i zato su male čigre dugovečne ptice. Donji tok Drine je jedino mesto gneždenja malih čigri u Srbiji.

• 1. Alfred Brem, "Život životinja", Narodna knjiga, Beograd 1953.
  • 2. "Ptice" - E. Tomas Giliard, Mladinska knjiga, Zagreb 1968.

1. Slika
  2. Slika