Crnogrli nor

• Rod: Gavia
  • Vrsta: G. arctica

Opšti opis

Crnogrli nor (Gavia arctica) je primorska ptica selica pronađena na severnoj hemisferi. Vrsta je takođe poznata kao Artički nor u Severnoj Americi i Crnogrli gnjurac u Evroaziji, pa je zvaničan naziv kompromis predložen od strane Međunarodnog Ornitološkog Komiteta.

Taksonomija

Crnogrli nor je jedna od velikog broja vrsta prvobitno opisanih u Lineovom delu iz 18. veka Systema Naturae. Ime roda Gavia potiče od latinskog "morski galeb", kako ga je koristio Rimski prirodnjak Plinije Stariji.

Fizičke karakteristike

Odrasla jedinka je 63 do 75 cm dužine, sa rasponom krila od 100 do 122 cm, oblikovana kao manja, elegantnija verzija Velikog severnog gnjurca. Oni imaju sivu glavu, sa crnim vratom, belim stomakom i kariranim, crno-belim ogrtačem. Kada nisu u sezoni parenja, perje im je jednolično, sa belim vratom. Njihov kljun je siv ili beličast i u obliku je bodeža. Bela zakrpa na krilu razlikuje ovu vrstu od svih ostalih gnjuraca, uključujući inače gotovo identičnog Pacifičkog gnjurca.

Rasprostranjenost

Gnezdi se u Evroaziji i povremeno na zapadu Aljaske. Zimuje na moru, kao i na velikim jezerima na kojima provodi i duži period.

Ponašanje

Ova vrsta, kao i svi gnjurci je specijalizovana za jedenje ribe, hvatajući svoj plen pod vodom. Oni lete sa ispruženim vratom. Hrani se ribom, insektima, beskičmenjacima i vodozemcima. Njihovo oglašavanje uključuje piskav krik i oštro režanje, slično, ali nižih tonova nego Pacifički nor.

Zanimljivosti

Crnogrli nor je jedna od vrsta na koje se primenjuje Sporazum o očuvanju migratornih afro-evroazijskih vodenih ptica. Uputstva za izgradnju i primenu veštackih plutajućih ostrva da bi se obezbedila mogućnost gneždenja Crnogrlih norova data su u knjizi Henkok (2000.). Crnogrli gnjurac je trenutni školski grb jedne osnovne škole u Škotskoj. 6. septembra 2007. RSPB Škotske i Škotsko prirodno nasleđe su izneli da je povećanje u oplemenjivanju u poslednjih 12 godina u Ujedinjenom Kraljevstvu za Crvenogrlog gnjurca i ređeg Crnogrlog gnjurca 16 i 34 posto respektivno zbog postavljanja veštačkih ostrva na jezerima. Obema vrstama brojnost populacija opada na drugim mestima u Evropi. Dr Mark Iton, RSPB naučnik prati opadanje ukupnog broja jedinki ovih vrsta u odnosu na zagrevanje Severnog mora koje je smanjilo zalihe ribe, kao osnovne hrane gnjuraca.

1. "Život životinja" - Alfred Brem
  2. "Ptice Srbije" - Javor Rašajski